Jdi na obsah Jdi na menu
 

Výstava Rudolfa Jandy v Dolní Lomné, fotografa pralesa Mionší, In memoriam

18. 7. 2018

Pro mne bylo setkání s potomky tohoto vynikajícího fotografa Mionší velkým zážitkem. Viděl jsem originály fotografií ze čtyřicátých až šedesátých let minulého století, mohl jsem si je dokonce sám osahat, protože jsme tuto výstavu s panem místostarostou Dolní Lomné Pavlem Boháčem instalovali. Vyprávění syna a dcery dr.Jandy na vernisáži bylo prostě úžasné…
Zde publikuji fotografii dr.Jandy se souhlasem jeho syna Jiřího Jandy.

Ladislav Pekárek

ja52.jpgDr. Rudolf Janda se narodil se 15. září 1907 v rodině textilního dělníka a švadleny ve Frenštátu pod Radhoštěm, ale už od svých tří let žil s rodinou v Místku, kde studoval gymnázium, středoškolská studia ukončil po tříletém studiu na lyceu v Dijonu ve Francii v r. 1926. Poté vystudoval práva na Karlově univerzitě v Praze a po studiích působil ve státní správě v Brně a ve Frýdku, kde se v r. 1945 stal prvním poválečným předsedou Městského národního výboru již sloučeného Frýdku-Místku.

Od začátku vysokoškolských studií fotografoval výhradně černobílou technikou a svůj zájem uplatnil nejdříve ve fotografování pralesů, stromů, lesů hor, ale také aglomerací Ostravska a městské architektury. Vydal knihy Prales v Beskydách (1943) a Naše pralesy (1951), kde svým fotoaparátem zachycoval často i drama pralesů - polomy, škůdce lesa, umírající stromy vedle nadějných mlazin. Podílel se také na filmu Naše pralesy a vytvářel fotografické cykly, z nejznámějších jsou Prales Mionší, Řeka Odra, Jeseníky, Beskydy neznámé a Chráněná území Slovenska.

Rudolf Janda ovládal čtyři evropské jazyky a proto mohl za fotografováním vycestovat do několika států Evropy - Španělska, Anglie, Francie, Bulharska a Rumunska, kde fotoaparátem zachycoval hlavně lesy i jejich interiéry, ale vydal se také do Tuniska, Kanady i Kolumbie, kde zachytil jak přírodu, tak americké deštné pralesy. Všude, kde cestoval, současně přednášel o přírodě, zvláště o lesích a vše dokumentoval na profesionálních diapozitivech. Jeho fotografický archiv čítal přes 15 000 snímků, které zasluhují obdiv autorovy práce.

Autor textu - Vojtěch Richtár, časopis Lesnická páce
Fotografie Dr.Rudolf Janda

vernisaz-janda-06.jpg

Foto ze zahájení výstavy: Ladislav Pekárek

Zpět na hlavní stránku